website statistics

Mathematics

Question

PLEASE HELP, ASAP!

Eumin pays $3.56 for 4 juice boxes.

How much would Eumin pay for 7 juice boxes?

Enter your answer in the box.

1 Answer

  • First you find how much one juice box costs,
    3.56 / 4 = 0.89
    Now since each costs $0.89, you multiply that by 7 
    0.89 * 7 = $6.23

    $6.23 is your answer