donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.
Mathematics
nakeehamccroske
Question
donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.
2 Answer
-
1. User Answers choixongdong
unit price per pound = $ 8.25 / 5.5 = $1.50
answer
the flour cost $ 1.50 per pound -
2. User Answers altavistard
We want the unit rate: cost of flour per pound.
$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb